Home

PENRITH CYCLING CLUB
TROPHY LIST 2018
Ref
Award
Trophy
1
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 1-3
1st Damon Malek

2
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 1-3
2nd Jarome Foote

3
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 1-3
3rd Cameron Goodchild

4
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 4-6
1st Rob Hacker

5
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 4-6
2nd Peter Waldron

6
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 4-6
3rd Steven Podmore

7
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Women 4-6
1st Lois Cochrane

8
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 7+
1st Keiran Hogan

9
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Men 7+
2nd Andy Haynes

10
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
U15 Men
1st Cameron Winfield

11
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
U15 Women
1st Elizabeth Green

12
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
U19 Men
1st Ethan Hebden

13
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
U19 Women
1st Lauren Griffin

14
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Women 1-3
1st Liz Smithson

15
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Masters Women 1-3
2nd Ren Podmore




Peter Milostic
Trophy at bottom
16
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Elite Men
2nd Peter Wakefield

17
Penrith Cycling Club
Time Trial Championship 2018
Elite Men
3rd Michael Churchward

18
Penrith Cycling Club
Club Road Championship 2018
1st Peter Wakefield

19
Penrith Cycling Club
Club Road Championship 2018
2nd Adam Dimech



Peter Milostic
Trophy at bottom
20
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
A Grade
1st Peter Wakefield



Peter Milostic
Trophy at Bottom
21
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
A Grade
3rd Adam Dimech

22
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
B Grade
1st Peter Waldron

23
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
B Grade
2nd Tim Lovett

24

Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
B Grade
3rd Jonathan Kooy

25
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
C Grade
1st Jarome Foote

26
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
C Grade
2nd Mark Dukes

27
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
C Grade
3rd Keiran Hogan

28
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
D Grade
1st Murray Sinclair

29
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
D Grade
2nd Lois Cochrane

30
Penrith Cycling Club
Points Race Championship 2018
D Grade
3rd Jeff Scott

31
Penrith Cycling Club
1st Elite Men Time Trial 2018
2nd Points Race Championship 2018
3rd Club Road Championship 2018
Peter Milostic







Penrith Cycling Club
Rider Recognition Award 2018
Mike Sales


Penrith Cycling Club
Most Improved Rider 2018
Oliver Marshall


Penrith Cycling Club
Most Improved Junior Rider 2018
Cameron Winfield


Penrith Cycling Club
Encouragement Award 2018
Brad Collins


Penrith Cycling Club
Junior Rider 2018
10 * Medallion
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Congratulations to all the trophy winners

Liz Smithson

Come pick them up next Friday night.

Congratulations everyone!!! Lauren Griffin

What no trophy, for part time Penrith riders? 😂

Well done Oliver Marshall

Nice one Ethan! 🏆

+ View previous comments

Don't forget that there is a lucky dip prize of a .free race entry for each grade every Monday night.
Yes that's right, Penrith cycling club is the Club that just keeps on giving.
... See MoreSee Less

Ok people, this Monday Mitch from Tune cycles Mobile bicycle workshop will be offering a free quick service for those who have any issues with their bikes. ... See MoreSee Less

Hi All,
Results from lasts night racing at the Regatta Centre congrats to all winners & place getters

The was cloudy with a slights wind and 87 rider raced.

Results

A Grade: Peter Wakefield 1st Nick Spratt 2nd, Luke Brame 3rd, Mark Fossard 4th, Eddie Salas 5th.

B Grade: Jarred Mallia 1st, Oliver Marshall 2nd, Steven McGarrity 3rd, Kevin Young 4th Zilvester Zust 5th.

C Grade: Michael Fantin 1st, Lauren Griffin 2nd, Cameron Goodchild 3rd, Trent Goodchild 4th,

D Grade: Terry Osmertti 1st, Arneil Diola 2nd, Brad Weston 3rd, !!!!4th Michael Magennis 5th.
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Big Mick making a comeback

Well done Peter!

Mark Dykes you said you won B easily?

Well done Michael Fantin Randwick Botany Cycling Club 👍

Hi All

Don't forget racing is on Monday night!!
... See MoreSee Less

Hi All

Dont forget racing is on Monday night!!

Penrith Cycling Club would like to take this opportunity to wish our sponsor & all round nice guy John Cooper a massive Happy Birthday. We wish you all the best & may you're day be awesome!! Happy Birthday!! ... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Wow, thanks very much, it’s really appreciated

Happy Birthday John. Have a great day and thanks for your support

Hi All

Racing resumed at the Regatta Centre tonight!! cracker night for it!! awesome turn out.
Congratulations to all winners & place getters. Great to see a few new faces turn up to race especially a couple new young guys.

A Grade
1st Nick Spratt
2nd Jordan Davies
3rd Simon Ball

B Grade
1st Jared Malia
2nd Michael Schembri
3rd Brian Nielson

C Grade
1st Trent Goodchild
2nd Michael Fantin
3rd Robert Young

D Grade
1st Brad Weston
2nd Terry Osmetti
3rd Arniel Diola

Well done to all see you all next week!!

PCC Board
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

C grade 3rd was Robert Young

Awesome racing, thanks again

Well done Berty Boy... looking at B Grade next!!!😀😀

Very well done

+ View previous comments

See you all for racing at the Regatta Centre tonight!! 6.00pm sign on 6.30pm race start!! ... See MoreSee Less

Load more